lazer epilasyon
Lazer Epilasyon
Aralık 28, 2017
pürüzsüz bir cilt
Pürüzsüz Bir Cilt Sahibi Olmak
Ocak 15, 2018

Akneli Cilt

akneli cilt

Akneli cilt problemini ortadan kaldırmak, sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olabilmek için her gün düzenli bir şekilde cilt temizliği yapmak oldukça önemlidir. Temizlenmemiş bir cilt zamanla siyah nokta oluşturmaya ve elbette nihayetinde akne oluşturmaya başlar. Ciltteki gözenekler temizlenirse akne oluşumu önlenir ve yaşlanma etkisi de azalır. 

Hal böyle olunca bazı soruların yanıtlarını vermemiz gerekiyor; akneli cilt nasıl temizlenir? Akneli cilt sahibi bireyler nasıl tonikler kullanmalı ve kullanılan tonikler nasıl uygulanmalıdır? Akne oluşumu nasıl önlenir? Gelin beraber makalemizde bu soruların yanıtlarını arayalım.

Akneli Cilt Nasıl Temizlenir?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, akne oluşumu ergenlik dönemindeki hormonal değişimler sebebiyle gerçekleşir. Ergenlik döneminde ve ilerleyen süreçte kişisel temizlik, hem sağlık hem de güzel görünüm açısından oldukça önemlidir. Özellikle gençler, akne oluşumuyla beraber psikolojik bunalıma girerek kişisel temizliklerini savsaklayabilir ki bu, yapılabilecek en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Zira akne oluşumu ya da aknelerin çoğalması için en güzel zemin, kişisel temizliğe önem verilmediğinde ortaya çıkar. Cilt temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Akneleri patlatmamalısınız. Çünkü bu patlatılan ya da sıkılan akneler leke oluşumuna zemin sağlar. Ayrıca akne sıkıldığında ortaya çıkan sıvının temas ettiği bölgelerde sivilce oluşumu görülebilir.
  • Sivilceleri kurutan doğal maskeler yapabilirsiniz.
  • Cilt temizliği sonrası cildinizi kuru bir havlu ya da kağıt havlu ile kurulamanız önemlidir. Zira kullanılmış havlularda biriken bakterilerin tekrar cildinize temas etmesi, sivilce oluşumunu tekrarlatabilir.
  • Eğer cildinize tonik uygulayacaksanız, kesinlikle doğal olmasına özen gösterin. Zira diğer tonikler (alkol ya da parfüm içeren) cilde yararlı değil, zararlıdır.

Akneli cilt temizliği, leke oluşumunu ya da akne çoğalmasını engelleyebilmek adına dikkatle temizlenmeli ve aknelerle çok oynanmamalı, kesinlikle sıkılmamalıdır.

Akne Oluşumunun Nedenleri

Özellikle erkeklerde, erkeklik hormonunun çoğalması sebebiyle vücudun gösterdiği doğal bir reaksiyon, akne oluşumuna neden olabilir. Özellikle ergenlik döneminde hem erkekler hem de kadınlar hormonal değişimler sebebiyle aşırı yağ üretir ve bu durum akne oluşumuna neden olur. Aynı zamanda bazı hormonal ilaçlar ve cilt temizliğine önem vermemekte akne oluşumu sebepleri arasındadır.

Özellikle son dönemlerde doğal olmayan temizlik ve makyaj ürünlerinin kullanılması da akne oluşuma neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda hava kirliliği, yüksek nem, sivilce oluşan bölgenin tahriş edilmesi ya da enfeksiyon sebepleri de akne oluşumunu tetikleyebilir.

Akne oluşumunun önüne geçebilmek adına doğal olmayan makyaj ve cilt temizleme malzemelerini kullanmamanız, cilt temizliğinize önem vermeniz ve aşırı sivilce oluşumu ya da uzun süredir devam eden akne problemi varsa uzman birsinden tavsiye almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: